Bağışıklık sistemi güçlendiren 15 Yiyecek

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Kış soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yollarını arıyorsanız, ilk adımınız yerel marketinizi ziyaret etmek olmalıdır. Yemeklerinizi bu 15 güçlü bağışıklık sistemi güçlendiren yiyeceklerle besleyin

1. Narenciye

Çoğu insan üşüttükten sonra C vitaminine döner. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler narenciyeler ;

 • greyfurt
 • portakal
 • mandalina
 • Limonlar
 • misket limonu

Vücudunuz onu üretmediği veya saklamadığı için, sağlığı devam ettirmek için günlük C vitaminine ihtiyacınız vardır. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli çeşitlerle, bu vitaminin herhangi bir yemeğe sıkılması kolaydır.

 

2. Kırmızı biber

Turunçgillerin herhangi bir meyve veya sebzenin en fazla C vitaminine sahip olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Ons için ons, kırmızı biber narenciye göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 

3. Brokoli

Brokoli, vitamin ve minerallerle aşırı yüklenir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Gücünü sağlam tutmanın anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek – ya da daha iyisi, hiç değil.

 

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. Yiyeceklere biraz zing ekler ve sağlığınız için bir zorunluluktur. İlk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadeledeki değerini kabul etti. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, sarımsak ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Sarımsakın bağışıklık arttırıcı özellikleri, allisin gibi ağır bir sülfür içeren bileşik konsantrasyonundan geliyor gibi görünmektedir.

 

5. Zencefil

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir maddedir. Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefil de bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Birçok tatlı tatlıda kullanılırken, zencefil bir miktar kapsaisin olan gingerol şeklinde bir miktar ısı toplar. Son hayvan araştırmalarına göre zencefil, kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilir.

6. Ispanak

Ispanak listemizi sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de dolu. Brokoli’ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirildiğinde en sağlıklıdır, böylece besinlerini korur. Bununla birlikte, hafif pişirme A vitamini geliştirir ve diğer besinlerin oksalik asitten salınmasına izin verir.

 

7. Yoğurt

Yunan yoğurt gibi etikete basılı “canlı ve aktif kültürleri” olan yoğurtları arayın. Bu kültürler, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi uyarabilir. Prelavored ve şeker yüklü türlerden ziyade sade yoğurt almaya çalışın. Sade yoğurdu sağlıklı meyvelerle ve bunun yerine balla çırpabilirsiniz.

Yoğurt da büyük bir D vitamini kaynağı olabilir, bu nedenle D vitamini ile güçlendirilmiş markaları seçmeye çalışın. D vitamini bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

 

8. Badem

Soğuk algınlığı önleme ve soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamini için bir arka koltuk alma eğilimindedir. Bununla birlikte, E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Yağda çözünen bir vitamindir, yani yağ varlığının düzgün bir şekilde emilmesini gerektirir. Badem gibi fındık, vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 46 tam kabuklu badem olan yarım bardak porsiyon, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü sağlar.

9. Zerdeçal

Zerdeçayı birçok köride önemli bir bileşen olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak bu parlak sarı, acı baharat, hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde anti-inflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır. Güvenilir Araştırma, zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek konsantrasyonlarda curcumin’in egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

10. Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayın gerçekten mükemmel olduğu yerler epigallocatechin gallate veya başka bir güçlü antioksidan olan EGCG seviyesindedir. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Siyah çayın geçtiği fermantasyon süreci çok fazla EGCG’yi yok eder. Diğer taraftan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur.

Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olabilir.

 

11. Papaya

Papaya, C vitamini yüklü başka bir meyvedir.

 

 

12. Kivi

Papaya gibi, kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir ton temel besinle doludur.

 

 

13. Kümes hayvanları

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası plasebo etkisi olan iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmaktan korunmanıza yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini bakımından yüksektir. Yaklaşık 3 ons hafif hindi veya tavuk eti, günlük önerilen miktarda B-6’nın yüzde 40 ila 50’sini içerir.

B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan stok veya et suyu, jelatin, kondroitin ve bağırsak iyileşmesi ve bağışıklığına yardımcı olan diğer besin maddelerini içerir.

14. Ayçiçeği tohumları

Ayçiçeği tohumları fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere besinlerle doludur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından inanılmaz derecede yüksektir.

E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesinde ve korunmasında önemlidir. E vitamini yüksek olan diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yapraklı yeşillikler bulunur.

15. Kabuklu Deniz Ürünleri (BONUS)

Kabuklu deniz hayvanları, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışan birçok kişi için akla gelen şey değildir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çinko ile doludur.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineral kadar fazla dikkat çekmez, ancak vücudumuzun buna ihtiyacı vardır, böylece bağışıklık hücrelerimiz istendiği gibi çalışabilir.

Çinko bakımından zengin kabuklu deniz ürünleri çeşitleri şunlardır:

 • Yengeç
 • istiridye
 • Istakoz
 • Midye

Diyetinizde önerilen günlük çinko miktarından fazlasını istemediğinizi unutmayın. Yetişkin erkekler için 11 miligram (mg) ve kadınlar için 8 mg’dır. Çok fazla çinko aslında bağışıklık sistemi işlevini engelleyebilir.

Gripten korunmanın diğer yolları

Çeşitlilik doğru beslenmenin anahtarıdır. Bu yiyeceklerden sadece birini yemek, sürekli yemenize rağmen griple mücadeleye yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Tek bir vitamin ve çok az başka vitamin almamanız için porsiyon boyutlarına ve önerilen günlük alımlara dikkat edin.

Doğru yemek harika bir başlangıç ​​ve sizi ve ailenizi grip, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz başka şeyler var. Bu grip önleme temelleri ile başlayın ve ardından evinizi gripten korumak için bu yedi ipucunu okuyun. Belki de en önemlisi, grip aşısını okuyun ve sizin için doğru olup olmadığına karar verin.

Yazar

Mutfakgram ve İnstagram Yemek Tarifleri Yazarı

1 Yorum Var

 1. mahmut demirkoll Reply

  kabuklu dniz ürünleri için fetvaya ihtiyaç var

Yorum Yaz